Prawidłowe rozpoznanie naszych dolegliwości zdrowotnych jest kluczowe dla całego procesu leczenia stomatologicznego. Błędna diagnoza może skutkować przeprowadzeniem nieodpowiednich zabiegów przez dentystę. Rozwój technologiczny dostarczył medycynie istotne narzędzia usprawniające diagnostykę obrazową — zdjęcia RTG zewnątrzustne oraz wewnątrzustne, które są dziś standardową techniką rozpoznania problemu stomatologicznego.

Czym jest zdjęcie rentgenowskie?

To jedna z technik diagnostycznych, wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie. Tkanki o zwiększonej gęstości (np. kości) pochłaniają większą ilość wiązek i są widocznie jaśniejsze na dwuwymiarowym obrazie, który jest rejestrowany podczas prześwietlenia. Co istotne, współczesne aparaty rentgenowskie angażują zmniejszoną dawkę promieniowania, w związku z czym nie są szkodliwe dla pacjentów. Jedynie silna i długotrwała ekspozycja na radiację mogłaby skutkować zmianami chorobowymi, jednak zdjęcia diagnostyczne nie stwarzają takiego zagrożenia.

Kiedy powinniśmy wykonać zdjęcie rentgenowskie zębów?

Decyzję o konieczności wykonania radiogramu podejmuje stomatolog w przypadku pojawienia się wątpliwości po diagnostyce naocznej. Zdjęcia rtg zębów są niezbędne przed podjęciem leczenia endodontycznego, ponieważ umożliwiają ocenę stanu przyzębia i wskazanie ewentualnych ubytków. Są także pomocnym narzędziem dla chirurgów w ocenie poziomu trudności planowanego zabiegu dłutowania lub ekstrakcji. Rentgen, zalecony przez ortodontę, umożliwia rozpoznanie wady zgryzu. Ponadto, ten rodzaj diagnostyki wykrywa zmiany patologiczne, które nie dają żadnych objawów — może więc być działaniem ratującym nawet życie.

Coś więcej niż RTG

Diagnostyka w DUDA CLINIC obejmuje nie tylko zdjęcia RTG zębów, ale także tomografię komputerową, która daje dużo szerszy wgląd w jamę ustną Pacjenta i dzięki przestrzennemu obrazowaniu, daje lekarzowi możliwość większej precyzji. Badanie tomograficzne wykonywane jest w celu uzyskania pełnego, trójwymiarowego obrazu wnętrza jamy ustnej oraz jej wszelkich struktur anatomicznych. Ten rodzaj diagnostyki stosuje się głównie przed zabiegami z zakresu implantologii.

Zdjęcie rentgenowskie i tomografia komputerowa to podstawowe narzędzia diagnostyczne w chirurgii stomatologicznej. Zazwyczaj są poprzedzone wywiadem dentystycznym, co ułatwia planowanie leczenia przez endodontów i ortodontów. W DUDA CLINIC, zdjęcia RTG zębów wykonywane są przez technika radiologii, który wykorzystuje profesjonalną i nowoczesną aparaturę, co stanowi punkt wyjścia do następujących po diagnozie zabiegów medycznych.