Jak myć zęby?

Stan uzębienia i jamy ustnej to nie tylko kwestia estetyki. Ewentualne problemy mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Bakterie z jamy ustnej mogą się bowiem dostać do krwiobiegu powodując wzrost ryzyka zachorowania na inne schorzenia. Wśród tych najpoważniejszych to choroby serca, a nawet udary mózgu. I chociaż Polacy zwracają coraz większą uwagę na regularne kontrole u stomatologa, to jednak nadal niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że właściwe dbanie o stan zdrowia zębów i dziąseł zaczyna się od… właściwego szczotkowania.

Zacznij od wyboru właściwej szczoteczki

Jeśli myjemy zęby po każdym posiłku to myślimy, że wszystko jest w porządku. Mało osób jednak zwraca uwagę na sposób szczotkowania zębów, a to właśnie on jest istotny w higienie jamy ustnej.

Jak zatem to zrobić poprawnie? Najpierw szczoteczka. Wybierz szczoteczkę z małą, zaokrągloną główką. To pozwoli dostać się do wszelkich zakamarków jamy ustnej, bez uszkodzenia dziąseł. Zwróć uwagę, by szczoteczka miała średnio miękkie włosie. Jeśli wybierzesz twarde włosie, ryzykujesz uszkodzenie szkliwa.

Uważaj na szkliwo

Nie myj też zębów bezpośrednio po jedzeniu, zwłaszcza kwaśnych pokarmów takich jak: owoce cytrusowe. Kwas w nich zawarty osłabia szkliwo i możesz je po prostu zetrzeć. Warto też umyć zęby bezpośrednio przed śniadaniem – dzięki pokryciu szkliwa fluorem zawartym w pastach do zębów, minimalizujemy ryzyko erozji zębów. Ewentualnie zęby powinniśmy szczotkować godzinę po jedzeniu, gdyż wtedy już szkliwo będzie już utwardzone. Szczotkuj zęby w krótkich, okrągłych ruchach przesuwając się w poprzek zębów. Z kolei szczotkowanie ich w przód i w tył może powodować ryzyko odsłonięcia dziąseł. Bądź pewny, że zachowujesz bezpieczną przestrzeń między zębami a dziąsłami.

Dbaj zarówno o zęby, jak i o dziąsła

Mycie zębów powinno trwać minimum 2 minuty, gdyż dopiero wtedy masz pewność, że udało się usunąć płytkę nazębną. Wybieraj pasty z dużą zawartością fluoru, dzięki czemu uchronisz zęby przed próchnicą. Nie oznacza to jednak, że wystarczy sam fluor, by należycie zadbać o zęby. Możesz uchronić dziąsła przed chorobami stosując nawet pasty bez fluoru, pod warunkiem właściwego szczotkowania zębów. Wiele osób sądzi też, że pasty wybielające przywrócą zębom ich biel. Nic bardziej mylnego. Pasty wybielające usuwają bowiem jedynie istniejące plamy, nie wpływają jednak na kolor zębów. 


Wstecz