Porady dla Pacjentów

Nitkuj zęby!

Kubek, pasta, szczotka i ciepła woda już nie wystarczają. Stomatolodzy zalecają regularne używanie nici dentystycznych, ponieważ szczoteczką nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Nitkowanie pomaga dotrzeć do trudno miejsc i wyczyścić je z zalegających osadów i resztek jedzenia.

W czasie nitkowania zębów usuwamy również płytkę bakteryjną gromadzącą się na powierzchni zębów. Szczególnie niebezpieczne (i jednocześnie trudno dostępne) są okolice linii dziąseł. Kwasy wydzielane przez bakterie w tych miejscach mogą powodować zapalenia dziąseł i przyzębia oraz prowadzić do osteoporozy. By uniknąć tych niebezpiecznych komplikacji warto sięgnąć po nić dentystyczną, a w razie wątpliwości zapytać stomatologa, jak prawidłowo jej używać.

Bądź systematyczny!

Nic tak nie sprzyja zdrowemu i pięknemu uśmiechowi, jak systematyczne dbanie o zęby. Systematyczność ma tutaj kluczowe znaczenie i dotyczy zarówno regularnych wizyt kontrolnych (koniecznie co 6 miesięcy!), jak i codziennych zabiegów higienicznych. Stomatolodzy zalecają, żeby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, ale pamiętajmy, że to tylko niezbędne minimum. Sytuacją wzorcową jest, kiedy myjemy zęby po każdym posiłku, codziennie je nitkujemy i używamy płynów do higieny jamy ustnej. Warto poświęcić parę minut więcej, żeby móc cieszyć się olśniewającym uśmiechem.

Akcesoria są istotne

Do czyszczenia zębów trzeba używać dobrej szczoteczki i pasty do zębów. Szczoteczka nie powinna być zbyt miękka (wtedy nie usunie dokładnie wszystkich osadów), ani zbyt twarda (może podrażnić dziąsła). Wybierając pastę zwróćmy uwagę na zawartość fluoru – im więcej, tym lepiej. Fluor wnika w szkliwo zębów chroniąc je przed działaniem bakterii, dlatego ważne jest, aby wszystkie preparaty do higieny jamy ustnej zawierały jego możliwie jak największą dawkę. Z kolei poszukując płynów do płukania jamy ustnej zwróćmy uwagę na ich dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym, zmiękczającym osady płuczemy jamę ustną przed szczotkowaniem zębów, a drugiego, zapobiegającego powstawaniu płytki bakteryjnej, używamy bezpośrednio po szczotkowaniu. 


Wstecz