Usuwanie kamienia nazębnego-skaling

Skaling to zabieg, którego celem jest usunięcie twardych, zmineralizowanych złogów osadzających się na płytce nazębnej.  W Duda Clinic usuwanie kamienia nazębnego  odbywa się przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Jest  to najnowocześniejsze na rynku rozwiązanie, dzięki któremu kamień usuwa się nie - jak do tej pory - poprzez mechaniczne wywierania nacisku na ząb, ale dzięki generowanym drganiom o wysokiej częstotliwośći, czyli ultradźwiękom. Ultradźwięki rozbijają nagromadzony osad i ułatwiają jego usunięcie. Zabieg przeprowadzany przy użyciu skalera jest w zasadzie bezinwazyjny i nie naraża zębów na uszkodzenia.

Czym jest kamień nazębny i dlaczego trzeba go usuwać?

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, osadzająca się na powierzchni zębów, w szczególności w okolicach dziąseł. Usuwanie kamienia nazębnego jest szczególnie istotne z punktu widzenia higieny jamy ustnej, ponieważ  tworzy się na nim płytka bakteryjna  powodująca zapalenia przyzębia i dziąseł, te zaś mogą skutkować paradontozą, a nawet utratą zębów.

Kamień nazębny stanowi również problem estetyczny. Jego chropowata struktura sprzyja pokrywaniu się osadami, przez co zęby pokryte kamieniem szybko się odbarwiają. Dotyczy to szczególnie osób palących papierosy lub pijących duże ilości kawy – w tym wypadku regularne usuwanie kamienia jest szczególnie ważne dla zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu.

Jak przeciwdziałać tworzeniu się kamienia nazębnego?

Najskuteczniejszą metodą jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Regularne i dokładne mycie zębów przy użyciu profesjonalnej szczoteczki oraz używanie nici dentystycznych spowalniają proces osadzania się kamienia. Nie bez znaczenia jest też dieta – wskazane jest ograniczenie picia kawy i zrezygnowanie z palenia papierosów. Jeśli mimo odpowiednich zabiegów kamień nazębny powstaje, należy skonsultować się ze stomatologiem w celu przeprowadzenia zabiegu oczyszczającego zęby.

Jak często należy przeprowadzać zabieg skalingu?

Częstotliwość przeprowadzania zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji warunkujących powstawanie kamienia nazębnego. Zazwyczaj stosowanie skalingu zaleca się przeprowadzać raz lub dwa razy w roku, jednak u pacjentów z chorobami dziąseł i przyzębia kamień nazębny powinien być usuwany nawet częściej.


Wstecz